Stolica Gruzji to kolejny punkt naszego wyjazdu, w którym można się zakochać. Tbilisi to miasto kontrastów. Bogate i nowoczesne budynki przeplatają się ze starymi cerkwiami, kopułowymi łaźniami, ręcznie rzeźbionymi balkonami oraz rozpadającymi się sowieckimi budynkami. Tętniące życiem miasto pełne jest cudownej architektury, katedr, ukrytych kawiarni oraz zapachów pysznej, gruzińskiej kuchni.
Atrakcji w Tbilisi jest tak dużo, że potrzebowalibyśmy kilku dni, żeby zwiedzić je wszystkie. Niestety, mieliśmy tylko jeden dzień, dlatego wybraliśmy miejsca najważniejsze i najpiękniejsze. Dokładną lokalizację tych miejsc znajdziecie na mapie w poście Gruzja - informacje praktyczne.

Pchli targ przy Suchym moście

Pchli targ to raj dla poszukiwaczy starych, zabytkowych drobiazgów. Można tutaj kupić gruzińskie pamiątki, kolorową porcelanę, biżuterię czy ręcznie malowane obrazy. Miłośnicy historii znajdą na targu rzeczy z czasów II Wojny Światowej, takie jak: medale, monety, a także przedmioty z czasów Związku Radzieckiego. Przechodząc między małymi stoiskami, czuć historię. Na Pchli targ najlepiej zajrzeć w weekend, kiedy jest najwięcej sprzedawców, a w związku z tym można znaleźć najlepsze perełki.

Pchli targ

Wieża zegarowa teatru Marionetek

Na samym końcu ulicy Shavteli znajduje się wieża zegarowa teatru Marionetek. Wykonana przez Rezo Gabriadze, mistrza marionetek, mocno pochylona wieża wygląda jakby była zbudowana z niepasujących do siebie klocków. Co godzinę, z górnych drzwi wychodzi anioł i uderza w dzwon. Z kolei dwa razy dziennie, o 12:00 i 19:00 drzwi wieży otwierają się i rozpoczyna się mini teatr lalek przedstawiający “Cykl życia”.

Wieża zegarowa

Cerkiew Anczischati

Cerkiew Anczischati to najstarsza świątynia w Tbilisi. Powstanie jej datowane jest na VI wiek. Nazwa Anczischati pochodzi od ikony przywiezionej do cerkwi w XVII wieku z katedry Anczi, która została podbita przez Turcję. Aby zwiedzać świątynie kobiety koniecznie muszą zakryć głowę oraz nogi. Również mężczyźni w krótkich szortach mogą mieć problem z wejściem do środka.

Cerkiew Anczischati

Most Pokoju

Most Pokoju nad rzeką Kurą został zaprojektowany przez Włocha Michelego de Lucchiego. Konstrukcję wykonano we Włoszech i przywieziono do Gruzji ciężarówkami. Nowoczesny kształt, według zamysłu projektanta, miał przypominać morskie zwierzę. Mieszkańcy i turyści żartobliwie nazywają most “podpaską”. Aktualnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tbilisi. Most pokoju najlepiej zobaczyć po zmroku, ponieważ jest podświetlany przez ponad 1200 diod.

Most Pokoju

Katedra Sioni

Katedra Sioni jest najważniejszą katedrą Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Powstanie jej datuje się pomiędzy 570, a 620 rokiem. Budynek był wielokrotnie niszczony, a jego obecna konstrukcja pochodzi z przełomu XI i XII wieku. W katedrze przechowywane jest najbardziej cenna relikwia gruzińskiego Kościoła, czyli krzyż świętej Nino.

Katedra Sioni

Świątynia Metechi

Świątynia Metechi to jeden z najstarszych zabytków Gruzji. Obecny kościół jest pozostałością sporego kompleksu pałacowego, który istniał tutaj przynajmniej od czasów królowej Tamar. Przed świątynią Metechi na skraju tarasu stoi konny posąg króla Wachtanga Gorgasali, założyciela miasta. Spod murów kościoła można podziwiać malowniczy widok na twierdzę Narikala, która znajduje się tuż za rzeką.

Światynia Metechi

Rike Park - początek kolejki linowej

Położony na lewym brzegu rzeki Kura, Rike Park to bardzo charakterystyczny punkt na mapie Tbilisi. Znajduje się w nim bardzo ciekawa metalowa rzeźba wielkiego drzewa. Park jest łatwy do znalezienia - jego główne wejście znajduje się bezpośrednio przy Moście Pokoju. W Rike Park znajduje się początek kolejki linowej, która zabierze Was za symboliczne 1 GEL na wzgórze do twierdzy Narikala. Wjazd kolejką możliwy jest tylko przy użyciu karty “Metromoney”, o której napisałam poniżej w części poświęconej omawianiu komunikacji w Tbilisi. Widok z kolejki linowej jest cudowny, całe miasto widać jak na dłoni.

Kartwlis Deda - Matka Gruzja

Na samych szczycie wzgórza Mtacminda, zaraz po wyjściu z kolejki, Waszym oczom ukaże się potężny pomnik Kartwlis Deda - Matki Gruzinów. Dwudziesto metrowy posąg skierowany w stronę miasta pilnuje jego mieszkańców. W lewej ręce trzyma puchar wina, którym wita przybywających przyjaciół. W prawej dłoni ściska miecz, którym broni miasta przed wrogami. Kartwlis Deda powstała w 1958 roku z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi. Autorem jest gruziński rzeźbiarz Elgudża Amaszukeli.

Matka Gruzja

Twierdza Narikala

Niedaleko posągu Matki Gruzji znajduje się Twierdza Narikala. Sylwetkę świątyni, na szczycie klifu omywanego przez rzekę Kurę, można znaleźć na niejednej pocztówce. Jest ona jednym z najważniejszych symboli Tbilisi. Nazwa (podobno) wywodzi się od okrzyku władcy po wygranej bitwie. Z tarasu twierdzy rozpościera się widok na całą starówkę Tbilisi.

Twierdza Narikala

Łaźnie siarkowe

Na najstarszej dzielnicy Tbilisi - Abanotubani - znajdują się łaźnie siarkowe. Okrągłe, ceglane kopuły widoczne pomiędzy zabudowaniami to dachy łaźni, która znajduje się poniżej poziomu ulicy. Temperatura wody w środku wynosi od 32 do 46 stopni. Samych łaźni jest co najmniej kilkanaście, ale największą popularnością cieszą się prywatne łaźnie Royal Baths oraz publiczna Łaźnia numer 5. Cena za publiczną łaźnię to ok. 2-3 GEL od osoby, natomiast w prywatnych łaźniach zapłacicie dużo więcej - 30-40 GEL za godzinę.

Łaźnie siarkowe
Łaźnie siarkowe

Sobór Trójcy Świętej

Sobór Trójcy Świętej położony na wzgórzu św. Eliasza jest największą świątynią Gruzji. Katedra jest nowym budynkiem - powstała w latach 1995-2004. Od podstawy do szczytu kościół mierzy 105,5 metra. Z zewnątrz zachwyca swoim pięknem, a wewnątrz ma jeszcze surowe, kamienne ściany, które w przyszłości mają zostać pokryte freskami. Otoczenie Soboru Trójcy Świętej zostało zaplanowane co do najmniejszego szczegółu - znajdują się tam liczne fontanny, stawy i zielone alejki.

Sobór Trójcy Świętej

Komunikacja w Tbilisi

Większość form komunikacji miejskiej w Tbilisi obsługiwana jest jedną kartą “Metromoney”. Zakupicie ją na stacji metra albo przy kolejce linowej za 2 GEL. Na koniec pobytu w Tbilisi kartę można zwrócić w kasach i odzyskać pieniądze. Trzeba okazać paszport oraz dowód zakupu (paragon).
Metro w Tbilisi ma 52 lata i składa się z 2 linii: Akhmeteli-Varketili Line oraz Saburtalo Line.

Akhmeteli-Varketili Line: Teatr Akhmeteli - Sarajiszwili - Guramiszwili - Ghrmaghele - Didube - Gotsiridze - Nadzaladewi - Plac Stacyjny I - Marjaniszwili - Rustaveli - Plac Wolności - Avlabari - 300 Aragveli - Isani - Samgori - Varketili

Saburtalo Line: Station Square II - Tsereteli - Politechnika - Uniwersytet Medyczny - Delisi - Vazha-Pshavela - Uniwersytet Państwowy.

Linie metra przecinają się na stacji "Station Square" - przy głównym dworcu kolejowym. Metro kursuje między 6:00 a 1:00, co kilka minut. Pojedynczy przejazd metrem kosztuje 50 tetri - bez względu na ilość stacji.

Jedzenie w Tbilisi

Na obiad w stolicy Gruzji udaliśmy się do niepozornie wyglądającej restauracji Dukhani Bar. Na pierwszy rzut oka, knajpa nie zachęcała do pozostania w niej, ale byliśmy tak głodni, że nie mieliśmy siły szukać czegoś innego. I dobrze, że zostaliśmy! Jedzenie okazało się przepyszne oraz tanie. Mogliśmy liczyć na pomoc pani kelnerki przy wyborze dań, a przede wszystkim przy wyborze smakowej chachy.

Tbilisi skrywa wiele skarbów i ciekawych miejsc. Niestety jeden dzień jest niewystarczający dla odkrycia wszystkich zakamarków tego pięknego miasta. Jeśli planujecie podróż do stolicy Gruzji koniecznie zarezerwujcie tutaj więcej czasu. My na pewno tam jeszcze wrócimy, aby wykąpać się w łaźniach parowych, przejechać się kolejką linową na wzgórze Mtacminda czy po prostu zgubić się wśród licznych uliczek starego Tbilisi.