Czy można zwiedzić brytyjską stolicę w 24 godziny? Można! Ale po 24 godzinach spędzonych w tym mieście na pewno nie będziesz chciał wyjeżdżać.
Zobaczcie nasz plan błyskawicznego zwiedzania Londynu. W jedną dobę zobaczyliśmy najważniejsze atrakcje. Odwiedziliśmy słynnego Big Bena, rezydencję brytyjskich monarchów, najsłynniejsze mosty nad Tamizą oraz popularne ulice Londynu. Tylko raz korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Plan ułożyliśmy tak, aby do wszystkich wybranych punktów dotrzeć pieszo.
Dzień 1
1. Big Ben
Początek zwiedzania zaczęliśmy od najsłynniejszego punktu w Londynie - Big Bena. Mierząca 96 metrów neogotycka wieża zegarowa to najczęściej fotografowany obiekt w Brytyjskiej stolicy. Od 1859 roku ważący ponad 13 ton dzwon rozbrzmiewa o pełnych godzinach, dokładnie co do jednej sekundy. Oficjalna nazwa zegara to Wielki Zegar Westminster.
Niestety nie udało się nam usłyszeć charakterystycznego bicia dzwonu Big Bena. Zegar zamilkł aż na 4 lata na czas prac remontowych. Według planów, dzwon ma znów rozbrzmiewać dopiero w 2021 roku. Pośród rusztowań można jednak ujrzeć z mostu Westminster jedną działającą tarczę zegara.
2. Pałac Westminsterski
Stojący nad rzeką Tamizą neogotycki Pałac Westminsterski to ważne centrum świata polityki i kultury. Jego początki sięgają IX wieku i był on główną rezydencją królów Anglii, dopóki ogień nie zniszczył znacznej części budynku. Po tym wydarzeniu siedzibę władców przeniesiono do Yorku, a Pałac został miejscem posiedzeń Parlamentu Brytyjskiego. Kolejny pożar w 1834 roku zniszczył najstarszą, średniowieczną część budynku. Po tej tragedii uchowały się jedynie Westminster Hall oraz Jewel Tower. Jedną z najsłynniejszych części pałacu jest wieża zegarowa Elizabeth Tower.
Zwiedzanie Pałacu Westminster możliwe jest w soboty przez cały rok oraz przez większość dni tygodnia w czasie wakacji parlamentarnych.
3. London Eye
London Eye to jedno z najwyższych kół obserwacyjnych na świecie - mierzy aż 135 m. Jest to niezwykły punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę Londynu o promieniu do 48 km. Na olbrzymim diabelskim młynie umieszczone są 32 przeszklone kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Koło Milenijne porusza się z prędkością 0,8 km/h, a czas trwania podróży wynosi około 30 minut. Widok panoramy Londynu z lotu ptaka zapiera dech w piersi. Atrakcja otwarta jest codziennie z wyjątkiem kilku dni w roku. Warto zrobić wcześniej rezerwację on-line, ponieważ jest ona tańsza od kupna biletu w kasie. Wszystkie informacje odnośnie cen biletów i godzin otwarcia można sprawdzić na stronie London Eye.
4. Most Millenium Bridge
Most Milenijny jest to kładka dla pieszych zbudowana z okazji nowego tysiąclecia, która miała połączyć południowy brzeg Tamizy z dzielnicą City of London. Z mostu rozciągają się wspaniałe widoki, a na końcu czeka na Was historyczny teatr the Globe, którego współudziałowcem był William Szekspir. Zależało nam, aby zobaczyć ten most, ponieważ występuje on w filmie Harry Potter i Książę Półkrwi.
5. Galeon Golden Hind
Golden Hind (Złota Łania) był okrętem flagowym Francisa Drake’a podczas jego podróży dookoła świata. Spośród pięciu jednostek pływających biorących udział w podróży jako jedyny powrócił cało do Anglii. To co można zobaczyć w Londynie przy nabrzeżu St Mary Overie to pełnowymiarowa replika Złotej Łani, ponieważ oryginał okrętu rozpadł się ze starości. Wzorem swojego imiennika replika odbyła podróż dookoła świata i przebyła 140 000 mil. W środku Golden Hind znajduje się muzeum historii żeglarstwa ery elżbietańskiej. Godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić na stronie Golden Hind.
6. Krążownik HMS Belfast
Wodujący na brzegu Tamizy krążownik HMS Belfast to ostatni istniejący okręt wojenny z czasów II wojny światowej. Okręt rozpoczął swoją służbę w 1939 r. i do jego zadań należała osłona konwojów na Morzu Arktycznym. Wysłużony krążownik został przeznaczony na złom, ale dzięki staraniom brytyjskiej społeczności decyzję cofnięto. Okręt zakotwiczono na Tamizie i przeznaczono jako muzeum, największe tego typu w Europie. Krążownik HMS Belfast udostępniony jest do zwiedzania codziennie w godzinach 10-18.
7. Borough Market
W cieniu najwyższego londyńskiego wieżowca The Shard można znaleźć najstarszy targ spożywczy - Borough Market. Na targu znaleźć można całe mnóstwo delikatesów z różnych stron świata oraz spróbować coś czego się jeszcze nie jadło. Łakomczuchy i smakosze zapewne stracą tu głowę. Borough Market jest otwarty od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 17:00, w piątki od 10:00 do 18:00, a soboty od 8:00 do 17:00.
8. The Shard
The Shard imponuje swoją wysokością. Luksusowy szklany wieżowiec składa się z 72 kondygnacji, gdzie na 68, 69 i 72 piętrze można wejść na taras widokowy. Bilet wstępu na platformę obserwacyjną można wykupić na stronie The Shard i kosztuje od 27 funtów na osobę. Za darmo można wejść i podziwiać panoramę Londynu z okien restauracji na 32 piętrze.
9. Tower Bridge
Wiktoriański most zwodzony Tower Bridge to obok Big Bena najsłynniejszy symbol Londynu. Obiekt powstał w XIX, a styl mostu komponuje się ze stylem pobliskiego zamku Tower of London. Spośród wszystkich mostów na Tamizie, Tower Bridge jest w chwili obecnej jedynym ruchomym mostem. Konstrukcja mostu umożliwia przepływanie statków do 40,5 m wysokości ponad poziom wody. Wyróżniającym elementem są dwie wieże, które u góry połączone są dwiema kładkami dla pieszych zawieszonymi 34 m nad jezdnią. Twierdzę Tower of London udostępniono do zwiedzania, a ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie.
10. King’s Cross Station
Na koniec dnia udało nam się zajrzeć jeszcze na King’s Cross Station. Budynek dworca pochodzi z 1852 roku i obecnie posiada 11 peronów. To co przyciąga tutaj turystów to słynny z Harrego Pottera peron 9 ¾. W rzeczywistości miejscem, w którym kręcone były sceny do filmu to Platform 4 - peron 4. Specjalnie dla fanów Pottera zarząd Network Rail umieścił na peronie tabliczkę Platform 9 ¾ oraz wózek, który magicznie znikał za ścianą w filmie. Wózek jest dostępny przez całą dobę, a w godzinach od 9:00 do 21:00 profesjonalny fotograf zrobi Wam pamiątkowe zdjęcie. Zaraz obok znajduje się sklep Harry’ego Pottera, w którym można znaleźć różdżki Ollivandera, horkruksy, a także szkolne szaty z Hogwartu w domowych kolorach.
Dzień 2
1. Oxford Circus
Atrakcje Londynu to nie tylko zabytki i muzea, ale są to także sklepy i ulice handlowe. Oxford Circus to obszar londyńskiej dzielnicy West End, skupiony na ruchliwym skrzyżowaniu Oxford Street i Regent Street. Ulica Oxford to najdłuższa ulica handlowa w Europie i najbardziej zatłoczona ulica w Wielkiej Brytanii. Nie oznacza to, że jest to ulica pełna drogich sklepów. Znaleźć tam można firmowe sklepy: HMV, Debenhams, Marks&Spencer, Topshop, czy drugi pod względem wielkości dom towarowy w Wielkiej Brytanii - Selfridges. Z kolei na Regent Street znajdziesz takie marki jak: Next, Benetton czy Zara.
2. Piccadilly Circus
Piccadilly Circus to plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym centrum rewiru West End. Jest to miejsce znane na całym świecie dzięki gigantycznym reklamom świetlnym, które znajdują się na ścianie jednej z kamienic. Piccadilly Circus największe wrażenie robi o zmroku, kiedy to plac oświetlają neony i bilbordy reklamujące Coca-Colę czy McDonald’s.
3. China Town
China Town to niezwykle barwna przestrzeń - centrum mniejszości chińskiej. Znajdują się tam doskonałe azjatyckie restauracje i bary oraz sklepy z orientalnymi produktami. Można tam zajrzeć o każdej porze, ale na przełomie stycznia i lutego dzięki hucznie obchodzonego Chińskiego Nowego Roku robi się naprawdę ciekawie i wyjątkowo. Na ulicach można spotkać Chińczyków w tradycyjnych strojach, a całe China Town jest pięknie przyozdobione.
4. Leicester Square
Leicester Square to serce londyńskiego świata filmu. Znajduje się tutaj wiele dużych kin, w tym Odeon Leicester Square, Vue Cinema London i Cineworld Cinema. Przez cały rok odbywają się premiery filmowe, na których można dostrzec celebrytę kroczącego po czerwonym dywanie. Przy placu znajduje się również kultowy sklep w którym kupicie absolutnie wszystkie gadżety związane z M&M's oraz gigantyczny sklep z klockami Lego. Na Leicester Square każdej zimy organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy.
5. Covent Garden
Covent Garden to dzielnica znana ze spotkań aktorów, muzyków i osób związanych ze sztuką. Nie ma tam dnia, w którym nie rozbrzmiewa muzyka grana przez ulicznych grajków. Centralną część Covent Garden stanowi hala targowa licząca ponad 500 lat, na której można kupić produkty spożywcze, kwiaty oraz pamiątki. Przezroczysty dach, stylowe lampy i dekoracje dodają uroku prześlicznym sklepikom.
6. Trafalgar Square
Położony w miejscu dawnych stajni królewskich Trafalgar Square to miejsce spotkań, demonstracji i zgromadzeń zarówno politycznych, jak i sylwestrowych. Umieszczono na placu 55-metrową kolumnę Nelsona, podstawy której strzegą cztery lwy i cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych armat francuskich. Przedstawiają one zwycięstwo admirała Horatio Nelsona nad flotą Napoleona w bitwie pod Trafalgarem w 1805 r. Trafalgar Square zdobią także pomniki króla Jerzego IV i Jakuba II oraz fontanny sir Edwina Lutyensa.
7. Buckingham Palace
To jedno z tych miejsc, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Londynu. Zbudowany w 1703 r. Buckingham Palace pełni rolę rezydencji królowej Elżbiety i jest jednym z ostatnich funkcjonujących pałaców królewskich na świecie. Tutaj odbywają się ważne uroczystości państwowe i spotkania władcy z głowami innych państw. W chwili obecnej pomieszkuje tam królowa Elżbieta II, a jej obecność w pałacu sygnalizuje wywieszona flaga królewska (Royal Standard) nad Buckingham Palace. Atrakcją tego miejsca jest uroczysta zmiana warty pod Buckingham Palace. Ma ona miejsce cztery razy w tygodniu o godzinie 11.00. Dokładny rozkład znajdziecie na oficjalnej stronie. Część pałacu Buckingham udostępniona jest zwiedzającym, a w sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie.
8. Hyde Park
Być w Londynie i nie odwiedzić Hyde Parku? To niemożliwe! Jest to najsłynniejszy londyński park, który w XIX w. zasłynął jako miejsce otwartych debat. Przemawiał tu m.in. Marks, Lenin czy George Orwell. Park podzielony jest na dwie części jeziorem Serpentine, po którym możecie pływać łódką lub rowerem wodnym. Znajduje się tutaj także fontanna-pomnik księżnej Diany nazywanej przez wielu Brytyjczyków "królową ludzkich serc". Projekt miał na celu odzwierciedlenie życia Diany, woda płynie z najwyższego punktu w dwóch kierunkach, gdzie na końcu spotyka się w spokojnym basenie na dole. Park jest czynny przez cały rok, ale jego bramy są zamykane o północy i otwierane o 5 rano.
9. Kensington Palace z ogrodami Kensington
Kensington Palace to rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII w. W 1981 Pałac Kensington stał się rezydencją świeżo poślubionych księcia Walii Karola i księżnej Walii Diany. Natomiast Książę William i Duchess Catherine żyją w apartamencie księżnej Margaret w Pałacu Kensington od 2013 roku. Dzisiaj część komnat rezydencji jest udostępniona do zwiedzania przez siedem dni w tygodniu. Bilety można kupić na oficjalnej stronie. Pałac otaczają przepiękne Ogrody Kensington. Niegdyś był to prywatny park, a teraz jest dostępny dla wszystkich. Jest to bardzo popularne miejsce odpoczynku dla Brytyjczyków. W Kensington Gardens spotkać można zielone papugi. Jeśli macie ze sobą jabłko to szybko usiądą na Waszej ręce i poczęstują się tym smakołykiem.
10. Muzeum historii naturalnej
Muzeum historii naturalnej to miejsce, którego nie można pominąć. Sam budynek uważany jest za najpiękniejszy obiekt muzealny w Londynie. Oglądanie eksponatów może zająć nawet cały dzień, ale jeśli nie macie tyle czasu to wizyta w samym lobby gwarantuje niezapomniane przeżycie. Znajduje się tu około 70 milionów eksponatów! Wszystkie podzielone zostały na 5 kategorii: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Znaleźć tam można m.in. gigantyczny szkielet diplodoka, galerię dinozaurów, symulator trzęsienia ziemi oraz laboratorium, które gwarantuje niezapomniane przeżycie. Muzeum historii naturalnej jest darmowe, przez co na wejście do środka trzeba czasami poczekać w kolejce. Muzeum jest otwarte w godzinach od 10:00-17:30, a więcej informacji można znaleźć na stronie.
Muzeum historii naturalnej to jedyne miejsce z naszej listy, do którego niestety nie udało nam się zajrzeć. Ogromna kolejka do wejścia uniemożliwiła nam zobaczenie tego miejsca, ale już sam gmach robi ogromne wrażenie. Pozostaje nam wrócić do Londynu, żeby zobaczyć to niezwykłe miejsce.
Jak dojechać/dolecieć do Londynu?
Najtańsze przeloty oferuje zazwyczaj Ryanair. Przelot w obie strony można nabyć już za niecałe 100 zł za osobę. Kolejnym tanim przewoźnikiem są linie Wizzair, gdzie możemy wykupić przelot za ok. 200 zł posiadając kartę WIZZ Discount Club. Warto taką kartę sobie wykupić zwłaszcza, gdy planujemy korzystać z tych linii częściej.
My wybraliśmy linię lotniczą Wizz Air do Londyn Luton. Wylot mieliśmy mieć o 6:40, jednak ze względu na problemy techniczne, wylecieliśmy z ponad 3 godzinnym opóźnieniem. Skróciło to nasz wcześniejszy plan do 24 godzin w Londynie. Ze względu na opóźnienie wcześniej wykupione bilety na busa (easybus.com) z lotniska były nieważne, dlatego zdecydowaliśmy się na zamówienie Ubera. Cena Ubera dla czterech osób wyniosła nas 58 £ i była bardzo zbliżona do ceny easybus (biletu kupowanego na ostatnią chwilę). Dzięki wyborze tego środka transportu zostaliśmy podwiezieni pod samego Big Bena i czas podróży skrócił się o połowę. Warto zakupić bilety na autobus z dużym wyprzedzeniem, wtedy ceny zaczynają się już od 1,95£. Autobus kursuje na dwóch trasach:
- London Luton Airport - Brent Cross - Finchley Road - Baker Street - Marble Arch - London Victoria;
- London Luton Airport - Golders Green - Finchley Road - Baker Street - Marble Arch - London Victoria.
Wszystkie informacje można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.
Kiedy lecieć do Londynu?
W kwestii pogody – brytyjska aura rzeczywiście jest nieprzewidywalna. Londyn znany jest z kapryśnej pogody oraz gęstych mgieł spowijających miasto. Wielka Brytania położona jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego pod wpływem Prądu Zatokowego. Wybierając się do Londynu trzeba pogodzić się z ryzykiem, że cały dzień może padać i nie ujrzymy słońca. Według synoptyków, najbardziej suchym miesiącem w Wielkiej Brytanii jest luty. To właśnie w okresie pomiędzy lutym a wczesnym kwietniem spada najmniej deszczu.
Nam się udało i większość czasu świeciło słońce i było przyjemnie ciepło. Ale to nie znaczy, że nie złapał nas deszcz. Dlatego warto być przygotowanym i na podróż do Londynu warto zabrać ze sobą parasolkę lub kurtkę przeciwdeszczową.
Jak przemieszczać się po Londynie?
Najlepszym i najtańszym sposobem przemieszczania się po Londynie jest spacer. Wiele atrakcji jest bardzo blisko siebie, dlatego my tylko raz korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. I to też w głównej mierze dlatego, że bardzo chcieliśmy przejechać się czerwonym piętrowym autobusem.
Natomiast jeśli wolicie przemieszczać się po stolicy Wielkiej Brytanii transportem miejskim to najszybciej i najwygodniej jest metrem. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach miasta, a stacje i poszczególne linie są znakomicie oznakowane. Najlepiej jest wykupić tzw. Oyster Card Jest to karta pre-paid, którą można kupić i doładować praktycznie na każdej stacji metra, albo można zamówić online. W autobusie nie można płacić za przejazd gotówką, ale wystarczy wasza zwykła karta bankomatowa, którą zapłacicie zbliżeniowo wsiadając do czerwonego autobusu. Niestety transport miejski stolicy Wielkiej Brytanii jest najdroższym w Europie, co szczególnie można odczuć przeliczając koszty biletów na złotówki. Dlatego polecamy spacer po Londynie. Jest naprawdę bardzo przyjemny.
Gdzie nocować w Londynie?
Londyn to niestety dość drogie miasto, ale baza noclegowa jest również bardzo bogata - od hosteli po ekskluzywne hotele. Taniego hostelu można poszukać na Travelodge czy easyHotel. My nasz nocleg znaleźliśmy w Goodwood Hotel na stronie booking.com. Za pokój czteroosobowy z prywatną łazienką zapłaciliśmy w przeliczeniu 573 zł i do centrum Londynu mieliśmy około 42 minut spacerem. Pokój był mały i trochę ciasny, ale na jedną noc nam to nie przeszkadzało.